پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سیمای مراتع استان
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 0
بازدید کل : 0
آخرین بروزرسانی:
26 ارديبهشت 1401 ساعت 17:14
سیمای مراتع استان

مساحت مراتع استان 2473440 هکتار

براساس برآورد کارشناسی، 24 درصد مراتع خوب ، 55 درصد مراتع متوسط و 21 درصد مراتع فقیر می باشد.

مراتع استان 2/66 درصد از کل مراتع کشور را به خود اختصاص داده ولی از نظر تولید علوفه خشک 7/84 درصد از تولید علوفه خشک کشور را شامل می گردد به عبارتی پتانسیل تولید علوفه خشک در مراتع استان سه برابر متوسط پتانسیل تولیدی مراتع کشور می باشد که بیانگر قابلیت و پتانسیل بالای تولید مراتع استان می باشد. از طرفی این میزان علوفه تولیدی ظرفیت تعلیفی حدود 1561595 واحد دامی را دارا می باشد. با توجه به تعداد دام موجود در عرصه مراتع استان فشار دام روی مراتع بیش از 5/2 برابر ظرفیت مراتع می باشد. دام اضافی در عرصه مراتع استان از سرمایه ای که باید برای بقاء مراتع اندوخته شود تعلیف نموده و موجبات تشدید تخریب مراتع استان را فراهم ساخته است که در این زمینه برنامه های متعددی از قبیل کنترل مدیریت پروانه چرا و نیز اصلاح و احیای مراتع فقیر توسط منابع طبیعی استان انجام می گردد.

از نظر پوشش گیاهی مرتعی، مراتع استان به سه گروه متمایز تقسیم می­شوند: 

الف) مراتع ییلاقی: این مراتع بیشتر در ارتفاعات و نواحی سردسیر ازجمله کوه­های سبلان و سهند مراغه، قره داغ، و بز قوش قرار دارند ودر فصل گرم سال مورد بهره برداری قرار می­گیرند.

ب) مراتع قشلاقی: این مراتع در نواحی کم ارتفاع و گرمسیر، نظیر منطقه گرمادوز خداآفرین پراکنده­اند و در زمستان مور بهره برداری قرار می­گیرند.

ج) مراتع میان بند: این مراتع عمدتا در اطراف روستاهای استان قرار دارند و چراگاه همیشگی گله­های روستائیان و عشایر در حال کوچ هستند.
چاپ | ارسال به ديگران  | 
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها