پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - صندوق حمایت از منابع طبیعی
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 0
بازدید کل : 0
آخرین بروزرسانی:
26 ارديبهشت 1401 ساعت 17:14
صندوق حمایت از منابع طبیعی

 صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری                                                                                                

به منظور ساماندهي سرمايه‌گذاري در بخش کشاورزی برابر ماده 12 قانون تاسيس وزارت جهادكشاورزي درسال 1379 اين قانون دولت موظف است با مشاركت توليدكنندگان و بهره‌برداران، اقدام به تأسيس صندوق‌هايي نمايد كه وظيفه اصلي آن توسعه كمي و كيفي سرمايه‌گذاري در بخش باشد.

اين صندوق‌ها با مشاركت 51 درصدي توليدكنندگان و 49 درصدي دولت و با سرمايه اوليه دولتي 1000 ميليارد ريال كه از محل فروش اموال مازاد وزارت جهاد كشاورزي تأسيس مي‌شوند. ماهيت اين صندوق‌ها غير دولتي و مبتني بر قانون تجارت اداره می‌شوند.

شركت خدمات مهندسي جهاد به عنوان ظرف اجرايي اين مصوبه از سوي هيئت وزيران تعيين و به نام شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه بخش كشاورزي به عنوان نماينده دولت فعاليت خود را از سال 1382 آغاز نمود. تا كنون 4 صندوق ملي تخصصي - موضوعي در زيربخش‌هاي دامپروري، صنايع لبني و امور عشايري و همچنين صندوق‌هاي حمايت از توسعه بخش كشاورزي در تمامي استان‌هاي كشور بطور فراگير جهت تمامي زير بخش‌هاي كشاورزي تأسيس شده است. سرمايه صندوق‌هاي تأسيس شده بالغ بر 1200 ميليارد ريال است و حدود 4 هزار تشكل تعاوني و اتحاديه فعال در زير بخش‌هاي كشاورزي سهامدار صندوق‌هاي تأسيس شده مي‌باشند.

از بهمن سال سال 1388 فعاليت جدي تأسيس صندوق در زيربخش منابع‌طبيعي و آبخيزداري با تشكيل كار گروهي متشكل از نمايندگان بخش‌هاي مختلف آغاز شد. اصفهان اولین استانی است که از تأسیس این صندوق استقبال نموده و هم اکنون نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. 

چاپ | ارسال به ديگران  | 
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها